Cena kvadrata u poslednjih nekoliko nedelja u Beogradu je pala za 10%, a očekuje se da će već za koji mesec stanovi pojeftiniti i za 20%. U Novom Sadu ovakav trend moguć je za pola godine, dok se u Nišu, a naročito u Kragujevcu, zbog dolaska "Fiata" očekuje rast.
Od 1. septembra ponuda stanova u Beogradu drastično je povećana i može se izjednačiti sa ponudom u prvih devet meseci ove godine. Vlasnici nekretnina žure sa prodajom, jer ne žele da osete teže posledice svetske finansijske krize koja bi, prema nekim procenama, već za pola godine mogla direktnije pogoditi Srbiju.
- Vlasnici nekretnina masovno zovu i sami traže da spustimo cenu kvadrata i za 10%. Uglavnom se prodaju stanovi slabijeg kvaliteta i manje kvadrature. Vlasnici većih nekretnina ostaju čvrsto pri starim cenama. Ipak, očekuje se da će za koji mesec cene pasti i za 20%.
Treba sačekati još šest meseci, najkasnije do polovine 2009, kada će cene stanova biti u padu.
Znatno je manje zahteva za stambene kredite. Cena kapitala na tržištu je u porastu i sada nije trenutak za kupovinu stana. To se odnosi i na one koji se zadužuju kod banaka i na one koji imaju keš.
I investitori u Beogradu su na "stend baju". U ovom trenutku oni se ne odlučuju za nove projekte izgradnje i čekaju da vide kakve će posledice svetska finansijska kriza ostaviti na Srbiju.
Stručnjaci tvrde da finansijska kriza još eventualno može pogoditi Novi Sad, gde su poslednjih godina takođe rasle cene nekretnina. Ostali gradovi u Srbiji, koji još nisu osetili privredni rast i koje tek očekuju novi tranzicioni procesi, biće zahvaćeni rastom cena. To se pre svega odnosi na Kragujevac gde je nedavno došao italijanski "Fiat".
U Kragujevcu su cene u odnosu na lane više za 15 do 20% i kreću se od 800 do 1.400 EUR, u zavisnosti od lokacije. Glavni razlog za poskupljenje je mala ponuda, pre svega garsonjera i jednosobnih stanova, tako da su liste čekanja sve duže. Osim cena stanova, zabeležen je i neverovatan skok cena građevinskog zemljišta, koje je u ekstra zoni poskupelo za više od 20 puta.
Cene nekretnina u staroj gradnji i novogradnji gotovo su izjednačene. Više od polovine kupaca su ljudi iz Svilajnca, Jagodine, Požarevca i raznih gradova iz Crne Gore, koji privremeno rade u inostranstvu ili čija deca, njih oko 8.000, ovde studiraju ili pohađaju srednje škole.
U kragujevačkim elitnim naseljima - Centar, Vašarište i Erdoglija kvadrat stambenog prostora staje od 900 do 1.000 EUR. Interesantno je da se višesobni stanovi intenzivno grade tek u poslednje vreme. Do pre šest godina Kragujevac je imao samo dva četvorosobna stana, u kojima su živeli funkcioneri državne bezbednosti.
Cena kvadrata novoizgrađenih stanova u centru Niša kreće se od 1.000 do 1.200 EUR, a na periferiji grada od 700 do 800 EUR.
Cena kvadrata novih i polovnih stanova u Nišu neće rasti jer je potražnja, uprkos svemu, i dalje veća od ponude. Ali ne treba očekivati da u narednom periodu cene u Nišu budu niže od postojećih, jer građevinska operativa i sada radi na minimumu isplativosti.
Usledit će period stagnacije cena nekretnina, ali je nezahvalno procenjivati koliko će potrajati.
Manje je interesovanje, takođe, ranije su u prometu krediti i keš novac bili zastupljeni u proporciji pola-pola, dok se sada 70% trgovine obavlja za gotovinu.
U Novom Sadu blago se osetio Udar svetske finansijske krize na tržištu nekretnina jer je tražnja kupaca opala. Cene se, međutim, drže, pa se za useljiv stan u centru i dalje plaća od 1.500 do 1.800 EUR, a na periferiji od 1.250 do 1.300 EUR.